HİPERTANSİYON KONTROL EDİLEBİLİR EN ÖLÜMCÜL RİSK FAKTÖRÜDÜR

HİPERTANSİYON KONTROL EDİLEBİLİR EN ÖLÜMCÜL RİSK FAKTÖRÜDÜR

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Hakan ÖZHAN, ileri yaş hastalığı olarak bilinmekle birlikte gittikçe daha genç yaşlarda da ortaya çıkmaya başlayan hipertansiyon nedeniyle her yıl ortalama 7 milyon insanın hayatını kaybettiğine dikkat çekerek bilgilendirmede bulundu.

Tansiyon, kalbin kanı pompalarken damar cidarında oluşturduğu basınçtır. Bu basıncın istenilen değerlerin üzerinde olması hipertansiyon olarak tanımlanır. Hipertansiyon tüm dünyada, kontrol edilebilir en ölümcül risk faktörüdür. Gerçek sebebi bilinmemekle birlikte genetik olarak yatkın kişilerde çok sayıda faktörün bir araya gelerek hipertansiyonu tetiklediği düşünülmektedir. Ülkemizde ortalama üç erişkinden biri hipertansiftir.

Hipertansiyonun erken tanısı ve etkin tedavisi hayat kurtarır. Tedavide kullanılan ilaçlarla kan basıncı normal sınırlara düşer, ancak tedavi kesilirse kan basıncı yine eski değerlerine ulaşacaktır, bu nedenle tedaviye ara verilmemelidir. İlaç tedavisinin ömür boyu süreceği ve periyodik takibin ihmali halinde felç, kalp krizi gibi ölümcül sonuçların oluşacağı unutulmamalıdır. İlaç tedavisinin kişiye özel olduğu unutulmamalı komşu, arkadaş tavsiyesi ile ilaç başlanmamalıdır.

Etkin tedavinin yanında yaşam tarzı değişikliği de çok önemlidir ve ilaçlar kadar etkili olabilir. Sigara kullanılıyorsa mutlaka kesilmeli, kilo kontrolü sağlanmalı, sebze ağırlıklı beslenme modeli geliştirilmeli, abartılı tuz kullanımından kaçınılmalıdır.

 

Paylaş

Yorumlar