Çocukluk Çağındaki Kanser Vakalarının %35'ini Lösemi Oluşturuyor

Çocukluk Çağındaki Kanser Vakalarının %35'ini Lösemi Oluşturuyor

Löseminin çocukluk çağında görülen kanser vakalarında ilk sırayı oluşturduğunu söyleyen Özel Atakent Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Jale BAYKAL, Dünya Lösemili Çocuklar Haftasında hastalık hakkında konuştu.

MALIGN (kötü huylu) kan hücrelerinin normalin üzerinde çoğalması ile kendini gösteren bir kanser türü olan 'Lösemi', çocukluk çağında görülen kanser vakalarında ilk sırayı oluşturur. Nedeni hakkında net bir bilgi olmasa da radyasyon, genetik yatkınlık ve böcek ilaçları gibi bazı kimyasallar ile kimi viral hastalıkların lösemiye neden olabileceği düşünülmektedir. Her yaş grubunda görülebilecek olan hastalık sıklıkla çocukluk çağında ortaya çıkar. 

Löseminin tipik belirtileri iştahsızlık, zayıflama, kansızlık, kemik ağrıları, cilt altı kanamalarıyla oluşan kırmızı noktalar veya morarmalar, burun kanamaları, yorgunluk, ateş ve bazı nörolojik semptomlardır. Hastalık nedeniyle savunma mekanizması zayıflar ve  ileri aşamada kırmızı kan hücresi eksikliğine bağlı olarak nefes darlığı oluşabilir.

Son yıllarda hastalığın tedavisinde önemli adımlar atılmıştır fakat hastalık nedeninin tam olarak bilinememesi sebebe yönelik tedaviyi zorlaştırmaktadır. Tedavi önceliği hastanın genel durumunu düzeltmeye yöneliktir. Bu noktada hastaya kan veya kanın içinde bulunan özel hücreleri vermek, enfeksiyon riskine karşı gerekli tedbirleri almak ve kullanılacak kemoterapi ilaçlarına karşı kalbi, karaciğeri ve böbrekleri korumak esastır. Lösemi, umutsuz bir hastalık değildir. Hastayı ve yakınlarını hastalık hakkında bilgilendirerek, iyi bir tedavi ve yüksek motivasyon ile lösemiyi % 85' lere varan oranda iyileştirek mümkündür. Son zamanlarda uygun kemik iliği nakli ile çok iyi sonuçlar alınmakta ve hastalık şifa bulmaktadır.

Paylaş

Yorumlar