ALMANYA’DAN ORHANGAZİ’YE UZANAN SAĞLIK YOLCULUĞU

ALMANYA’DAN ORHANGAZİ’YE UZANAN SAĞLIK YOLCULUĞU

Hastamız  Gül Almanya’da yaşıyor. Uzun bir ortodontik geçmişi olan hastamızın tedavisi dış merkezde sınıf 3 malokluzyon yüz maskesi ile başlamış ve yüz profili sınıf 2 olacak şekilde sonlanmış. Fakat alt ve üst çene havayolu genişliğini daraltacak şekilde saat yönü rotasyon yapmış. Hastada sorun oluşturan bu durum, uykuda solunumunun durmasına (uyku apnesi) sebep oluyordu. Uyku apnesinin belirtileri günlük yaşamında da onu zorluyor, unutkanlığını ve yorgunluk hissini artırıyordu.  

Bu şikayetlerle Almanya’da havayolunu genişleten tedaviyi tek uygulayan diş hekimine başvuran hastaya, dişleri seviyeleme tedavisini de içeren ve 3 sene sürecek olan bir tedavi planı çizilmiş.

Bunun üzerine daha kıza sürecek bir tedavi planı araştırma yapan Gül, oldukça zorlanmış. Çünkü Bu tedaviyi Almanya’da uygulayan hekim neredeyse yok. Bunun üzerine Amerika’da tedavi görmeyi göze alan hastamız Diş Hekimimiz Aişe Cemile CANSIZ’a ulaşarak durumunu paylaştı. Hekimimiz gerçekleştirdiği ön değerlendirmeler ile tedavisini uygulamayı kabul etti. Almanya’dan Türkiye’ye gelen hastamız havaalanında karşılandı. Tıp Merkezimizde 1 ila 1.5 yıl sürecek ve toplamda 4 kez klinik ziyaret gerektirecek daha kısa süreli bir tedavi planı oluşturuldu. Tedavisine geçtiğimiz hafta başlanan hastamıza bir günde alt ve üst çene ilerletme ve geliştirme tedavisine başlandı. Yedek apereyleri hazırlandı, myofunksiyonel egzersiz eğitimi verildi ve Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanımız Dr. Ahmet KAYGUSUZ tarafından “Tonquetie Frenectomy”, yani dil bağını kesme girişimi gerçekleştirildi.

Kendisine bu süreçte bol şans diliyor geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Paylaş

Yorumlar