Kulak Burun Boğaz Merkezimizde Kulak Hastalıkları ve Cerrahisi ,Burun Hastalıkları ve Cerrahisi, Estetik ve Fonksiyonel Burun Ameliyatı – Rinoplasti, Horlama Cerrahisi, İşitme Azlığı Tanı ve Tedavisi, Kulak Çınlaması Tanı ve Tedavisi, Kulağa Bağlı Baş Dönmesi Tanı ve Tedavisi, Tükürük Bezi Hastalıkları Tanı ve Tedavisi, Odiyometri, Yenidoğan İşitme Testi, Sinüs Hastalıkları ve Cerrahisi yanı sıra baş boyun kanserlerinin ve bu bölgedeki tümöral yapıların cerrahisini gerçekleştirmekteyiz.

Merkezimizde burun ve sinüs hastalıkları en sık tedavi ettiğimiz hastalıklar arasında yer almaktadır. Hastalarımızı; endoskopi, BT tarama ve alerji testleri dahil olmak üzere pek çok klinik ve radyografik tetkikler ile değerlendirilerek, onlara uygun tıbbi ve / veya cerrahi tedavi seçeneklerini sunmaktayız. Burun ve sinüs ameliyatlarının yanı sıra horlama ve uyku apnesi sorunlarının da cerrahi tedavisini gerçekleştirebilmekteyiz.

İşitme ve konuşma bölümümüzde; işitme ve konuşma sorunlarının tanı ve tedavisi gerçekleştirilmektedir. Ses telleri ile ilgili cerrahi müdahaleler ve terapiler ile konuşma bozukluklarının giderilmesi mümkün olmaktadır.

Vertigo başta olmak üzere iç kulak nedenli denge bozukluklarının tanı ve tedavisi için çalışan uzmanlarımızın özenli çalışmasıyla bu hastalıklardan muzdarip pek çok kişiye tedavi olanağı sağlamış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Merkezimizde larenjit, farenjit, bademcik iltihabı, reflü gibi hastalıkların tanı ve tedavisinin de başarı ile gerçekleştirebilmekteyiz.

Baş ve boyun cerrahisi uzmanlarımız ise yüz, ağız, yutak, gırtlak, tükürük bezleri, tiroid bezi hastalıklarının cerrahi tedavilerini titizlikle gerçekleştirmektedirler. Bu tür hastalıkların ne tek bir nedeni ne de tek bir tedavi yöntemi bulunmamaktır. Kişi için en uygun tedaviyi belirlemede multidisipliner yaklaşım çok önemlidir.

 

BURUN HASTALIKLARI

Sinüzit
Yüz kemikleri içerisinde hava boşluklarına “sinüs” denir. Sinüslerin iltihaplanmasına ise “sinüzit” adı verilir. Sinüzit, sinüslerin enfeksiyonu veya enflamasyonudur.  Soğuk algınlığı veya alerjik bir atak sonucu fazla miktarda mukus salgılanması ile ortaya çıkar. Yüzde dolgunluk hissi, baş ağrısı ve burun akıntısı görülür. Yüzde, alında, gözler arasında veya gerisinde, yanaklarda veya üst dişlerde ağrıya yol açabilir. Enflamasyonun çok olması sonucunda “polip” denilen oluşumlar gelişebilir. 

Alerjik Nezle
Alerjiye neden olan maddelerin (alerjen) burun mukozasına temas etmesi sonrasında ortaya çıkan ve akıntı, burun ve gözlerde kaşıntı, hapşırma, boğaz kaşıntısı gibi şikayetlere seyreden rahatsızlığa “alerjik nezle” adı verilmektedir. Nedeni havada bulunan ve solunumla buruna giren parçacıklara karşı gelişen anormal reaksiyondur. Alerjik nezle ile eş anlamlı olarak saman nezlesi, yaz gribi ve alerjik rinit terimleri de kullanılmaktadır.

Burun Kanaması
Burun kanamaları “ön” ve “arka burun kanamaları” olarak iki tipte görülebilir. Ciddi kanamalar, burnun arka tarafında oluşur ve bu tip kanamaların takibi gerekir. Genellikle yüksek tansiyon nedeniyle yaşlılarda görülür.

Burun Kemiği Eğriliği
Burunda önde kıkırdak, arkada kemikten oluşan bir yapı bulunur. İdeal burun kemiği, yüzün tam ortadasındadır ve burnun sağ ile sol boşluğu eşit uzaklıkta ve büyüklüktedir. Burun kemiği eğriliği, bu yapısal görünümün bozulmasıyla oluşur.
Doğum esnasında, kalıtsal veya sonradan sağa, sola kaymalar veya kırılma nedeniyle eğrilik oluşabilir. Düzgün görünen bir burunda da iç kısımlarda görünmeyen kemik eğriliği (deviasyon) bulunabilir. Eğrilik, hafif olabileceği gibi bazı hastalarda tıkanıklık oluşturacak derecede belirginleşebilir.

Burun Tıkanıklığı
Burun tıkanıklığı, ağızdan nefes almaya neden olur. Bu durum ise ağız kuruluğu, koku ve tat alma bozukluğu, uyku sorunları nedeniyle günlük yaşamı olumsuz etkileyebilir. İleri seviyedeki burun tıkanıklığı, ağızdan nefes alınması nedeniyle boğaz enfeksiyonlarına, horlamaya, yüksek tansiyona, ses kalitesinde düşüklüğe ve çocuklarda orta kulak sorunlarına yol açabilen bir rahatsızlıktır. Bu nedenle tedavi edilmelidir.

Nazal Polip
Polipler, burun deliklerinden, boğaz bölgesine dek uzanabilirler. Bu tip oluşumlar, geniz yolunun tıkanmasına neden olabilir. Nazal polipler, tıbbi tedavi veya cerrahi müdahale ile yok edildikten sonra tekrar büyüyebilir. Takip edilmesi gerekir.

Burun ve Sinüs Tümörleri
Burun ve burun çevresindeki sinüslerde iyi ve kötü huylu tümörler görülebilir. İyi huylu olanlar arasında en sık "papillom" adı verilen tümörlere rastlanır. Papillomlarda bazen kötü huylu tümör dönüşümü görülebilir. Daha nadir görülen iyi huylu tümörler arasında osteomlar, fibromlar, nörinomlar sayılabilir. Gerçek tümör olmamalarına rağmen, içleri sıvı dolu kistler olan mukoseller de tümör benzeri şikayetler yaratırlar. Sinüslerde en sık rastlanan kötü huylu tümör cinsi yassı hücreli kanserdir. Daha nadir olarak adenoid kistik kanser, mukoepidermoid kanser, adenokanser, melanom, lenfoma, osteosarkom ve kondrosarkom görülür.

Horlama ve Uyku Apnesi Cerrahisi : Uyku apnesinin horlamaya eşlik ettiği durumlarda yumuşak damağın aşırı gevşemesi ve aşağıya doğru sarkması ya da dil kökünün aşırı büyük olmasına bağlı uyku sırasında geriye kaçarak solunum yolunu tıkaması akla gelir. Bazı nadir durumlarda gırtlak bölgesindeki, kıkırdak dokularda uyku apnesine neden olabilir. Sorunun hangi bölgeden kaynaklandığının doğru tespitinden sonra yapacağımız doğru cerrahi planlamayla uyku apnesi düzeltilebilir. Günümüzde yumuşak damağa uyguladığımız UPP ameliyatlarındaki yeni tekniklerle ameliyatta görülen risk oranları minimuma inmiştir. Eskiden klasik olarak her UPP ameliyatında bademcikler alınırken artık gerek görülmediği durumda bademciklere dokunulmamaktadır. 

Kulak Çınlaması Tanı ve Tedavisi : Sık karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Duyulan ses aralıklı veya sürekli olabilir; tek kulakta, her iki kulakta veya kafa içinde yaygın duyulabilir. Sesin tonu kalın bir uğultu şeklinde, ya da ince bir çınlama şeklinde olabilir. Herhangi  bir tedavi uygulanmadan önce kulak çınlamasının nedenine yönelik incelemelerin bir KBB hastalıkları uzmanı tarafından yapılması ve değerlendirilmesi gerekir.

Kulağa Bağlı Baş Dönmesi (Vertigo) Tanı ve Tedavisi : Vertigo; dengeyi sağlayan sistemlerin herhangi birinde meydana gelen bir bozukluk sonucunda ortaya çıkabilen anormal bir duyumdur. Baş dönmesi, farklı şekil ve şiddette hissedilebilir. Baş dönmesi ile birlikte bulantı, kusma, halsizlik, göz kararması, deride solukluk, terleme gibi belirtiler ile baş dönmesine neden olan hastalığın etkilediği sisteme göre işitme kaybı, kulak çınlaması, kulakta dolgunluk hissi, çift görme, okuma güçlüğü, baş ağrısı, bilinç bozukluğu, his bozuklukları, kuvvet kaybı gibi şikayetler de görülebilir.

 

BURUN HASTALIKLARI VE TEDAVİSİ
Burun Estetiği (Rinoplasti)
Alerjik Rinit

Burun Eti ( Konka)
Burun Kanaması 
Burun Kemiği Eğriliği Tedavisi
Burun Kırığı
Burun Tıkanıklığı
Grip ve Soğuk Algınlığı
Koku Alma Bozuklukları
Nazal Endoskopi

Nazal Polip
Sinüzit

 

KULAK HASTALIKLARI VE TEDAVİSİ
Akut Orta Kulak İltihabı
Dış Kulak Yolu İltihabı (Otitis Eksterna)
İşitme Kaybı

Kolesteatom

Kulak Akıntısı
Kulak Kiri (Buşon)
Kulak Tıkanması

Kulak Tüpü (Ventilasyon Tüpü)
Kulak Zarı Ameliyatı

Orta Kulak İltihabı
Otoskleroz (İç Kulak Kireçlenmesi)

Seröz Otit ( Effüsyonlu Otit, Orta Kulakta Sıvı Birikmesi)

 

BOĞAZ HASTALIKLARI VE TEDAVİSİ
Ağız İçi Lezyon ( Aftlar)
Ağız Kokusu (Halitosis)
Bademcik Ameliyatı
Bademcik Taşı
Bademcik Tümörü
Farenjit
Geniz Akıntısı
Geniz Eti
Geniz Eti Ameliyatı
Gırtlak Kanseri Tanısı
Horlama ve Tedavisi
Larenjit (Gırtlak İltihabı)
Reflü

Tiroid Bezi Büyümesi (Guatr)
Tonsilit (Bademcik İltihabı)
Tükürük Bezi Taşı
Tükürük Bezi Tümörleri Tanısı
Yutma Güçlüğü (Disfaji)

 

ESTETİK 

Burun Estetiği

Kepçe Kulak Estetiği

Bölüm Doktorlarımız