Ağız ve Diş Sağlığı kliniklerimizde; hem çocuk hem yetişkin hastalar için ağız, diş ve çene sağlığı ile ilgili hastalıkların tanı ve tedavisinde hizmet veriliyor.

Oral Diagnoz; Diş hekimliğinde ağız ve diş hastalıklarının veya ağızda belirti veren sistemik hastalıkların radyolojik görüntüleme teknikleri kullanılarak teşhis edilmesi ve gerekli tedavilerin planlanmasıdır. Kliniklerimizde dijital görüntüleme yöntemleri ile teşhis ve tedavi planlaması yapılmaktadır.

Dolgu Tedavisi Konservatif Diş Tedavisi

Diş çürüklerinin temizlenmesi ve oluşan boşluğun (kavite) yapay bir dolgu malzemesi ile doldurulmasıdır. 

Kompozit Dolgu; Silikondioksit parçacıkları içeren bir plastik karışımıdır. Çeşitli renk seçenekleriyle dişte fark edilmez ve estetik-beyaz dolgu olarak da adlandırılır. Bir dönem sadece ön dişlerde kullanılan materyal,çeşitli yöntemlerle güçlendirilerek arka dişler için de uygun hale getirilmiştir. Özel bir bağlayıcı ajan kullanılarak dişe yerleştirilen dolgu malzemesi ışık cihazıyla sertleştirilir ve cilası aynı seans yapılır. 

Porselen Dolgu; Porselen dolgularda hazırlanan kaviteden ölçü alınır ve laboratuara gönderilir. Hasta bir sonraki seansa geldiğinde cilalanmış olan porselen dolgu kaviteye yapıştırılır 

Amalgam Dolgu; Gümüş, kalay ve bakır alaşımının %45-50 oranında civa ile karıştırılmasıyla meydana gelir. Çürükten temizlenen kavite amalgam dolgu malzemesi ile doldurulduktan sonra, o bölgenin iki saat kullanılmaması ve 24 saat sert bir şey çiğnenmemesi önerilir.24 saat sonra iyice sertleşen dolgu cilalanır

 

Kanal Tedavisi

Endodonti, kanal tedavisi olarakta bilinir Pulpanın, kendini tamir edemeyecek şekilde hasar gördüğü durumlarda uygulanan bir tedavi şeklidir.

 

Ortodonti Nedir?

Ortodonti, büyüme ve gelişimi devam eden veya yetişkin bireylerde görülen dişsel ve iskeletsel anomalilerin teşhisi, durdurulması, engellenmesi ve tedavisi ile ilgilenen diş hekimliği uzmanlık dalıdır.

 

Periodontoloji Nedir?

Dişeti hastalıkları, dişi çevreleyen kemiği ve mukozayı etkiler. Sadece dişetinde oluşan enfeksiyon (gingivitis) ve dişetiyle beraber çevresindeki kemikte oluşan enfeksiyon (periodontitis) olarak ikiye ayrılır.

 

Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği)

Süt dişleri normal dişlere oranla daha çok organik madde içerirler, bu nedenle çürümeye daha yatkınlardır, daha kolay ve hızlı çürürler.

Çocuklar, çürüğün erken döneminde görülebilen soğuk sıcak hassasiyeti ve hafif ağrı gibi sinyalleri zamanında yorumlayamazlar. Olayı ancak dayanılamayacak kadar ağrı olmasında fark ederler ki bu durumda çok geç kalınmış olabilir.

Çocuklar ağız bakımına yetişkinler kadar dikkat edemezler. Çocuğun el becerisi, merakı ve ebeveynin tutumu diş fırçalama alışkanlığını belirler.Özellikle annelerin sıklıkla yaptığı bir hata da emzik ya da biberonu şeker, reçel vb. gibi gıdalara batırarak çocuklara vermeleri veya uyku aralarında şekerli süt, meyve suyu gibi gıdalara alıştırmalarıdır. Böylece beslenme düzensizliğinden dolayı dişler çürümeye yatkın hale gelir.

Süt dişleri kapladıkları alanı kendilerinin yerine gelecek olan kalıcı diş için korumakta ve kalıcı diş sürerken ona rehberlik yapmaktadırlar.Süt dişi erken çekildiği zaman bu doğal yer tutuculuk fonksiyonu da ortadan kalkmaktadır.

 

Protez Diş Nedir?

Ağızda çeşitli nedenlerle estetik bozuklukların veya kaybedilmiş olan dişlerin yerine konan, kişilerin estetik ve fonksiyonel olarak ihtiyaçlarını gideren tüm yapay oluşumlar protezdir (takma diş).

 

Diş İmplantı Nedir?

Dental implant, eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen ve uygun malzemeden yapılan yapay diş köküdür. Geleneksel kaplama, köprü ve damak protezlerine göre çok daha güvenli, fonksiyonel alternatif tedavi şeklidir.

 

Estetik Diş Hekimliği Nedir?

Estetik Dolgu Restorasyonları, dişin rengini veya şeklini değiştirmek, büyütmek ya da bir kusurunu tedavi etmek amacıyla dişe yapılan tedavilerdir.

 

20 Yaş Dişleri Çekimi

Gömük 20 yaş dişlerinin problem olmasının nedeni günümüzde bu dişlere ihtiyaç kalmaması ve çenelerimizin gittikçe küçülmesidir. Çenelerimiz küçüldükçe 20 yaş dişleri kendine yer bulmak için zorlanmakta ve dolayısıyla diğer dişler gibi sürememektedir.  Ayrıca çok geride olmalarından dolayı temizlenmelerindeki zorluk ve etraflarındaki diş etinin normal anatomik yapıda olmaması nedeniyle kolayca iltihaplanabilmektedirler. Bu yüzden de zaman zaman çekimleri gerekebilir.

 

Işıl ışıl bir gülümseme her şeye bedeldir…

Özel Atakent Hastanesi Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği, uzman ekibi ve son teknoloji ile donatılmış üniteleri sayesinde pek çok soruna tam kapsamlı, hızlı ve etkili çözüm sunar.

Gerçekleştirdiğimiz Tanı ve Tedaviler

Koruyucu Diş Hekimliği

• Estetik Diş Hekimliği

• Gülüş Tasarımı

• Bleaching (Diş Beyazlatma)

• Laminate Venerler

• Protetik Diş Tedavisi

• Metal Desteksiz Full Porselen Kuronlar

• Metal Desteksiz Köprüler

• Metal Desteksiz Zirkonyum Esaslı Köprüler

• Total-Parsiyel Protezler

• Total Protezler

• Parsiyel Protez

• Ortodonti

• Diş Eti Hastalıkları

• İmplantoloji

• Dolgu Çeşitleri

• Kompozit Dolgular

• Porselen Dolgular (Inlay / Onlay Dolgular)

• Kanal Tedavisi

• Ağız-Diş-Çene Hastalıkları Ve Cerrahisi

• Ortognatik Cerrahi

• Gömük Yirmi Yaş Dişleri

Bölüm Doktorlarımız